905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Jr. Boys Volleyball

Coach:  Ms. Wiersma & Mr. Frerotte

Tryouts for Jr. Boys volleyball team begins in September and is open to grade 9 & 10 Boys.    Teampractices will be announced.




Schedule:

Past MVP's: 

2018-19   Brayden Tuck
2017-18   Aidan Hawkins
2016-17   Aidan Hawkins & Jeffery Koiter
2015-16   Brady Young
2014-15   R.J. VanKralingen
2013-14   Sam Meleg
2012-13   Jacob Minor
2011-12   NA
2010-11   Chris Roome
2009-10   Matt Roy  
2008-09   Mitchell Kelba
2007-08   Alex McKInnon
2006-07   Jacki Li & Jamie Milbrandt
2005-06   Tyler Tanguay & Jamie Milbrandt
2004-05   Mike Fox
2003-04   Adam Wilson
2002-03   Mitchell Sager & Jon Young
2001-02   Joel Brennan


JR BOYS VOLLEYBALL team

2019 Roster:
Dylan Coers
Justin Coleman
Alex Duncan
Isaac DeWaard
Ian Leggett
Nolan Lubeck
Matteo Panunte
Cole Pelletier
Matthew Richardson
Noah Shoemaker
Roanin Smith
Kylan Szabo
Sam Tonelli
Brayden Tuck


  In the News:

Athletic Honours

Oct 23, 2020
Awards were handed out at our annual banquet
athletes

Jacobi Oskam-MVP,  Jr. Girls Basketball
Jordyn Goins-Defensive player,  Jr. Girls Basketball 
Hollie Sonnenberg – Coach’s Award, Sr. Girls Basketball
Sencia Lampman – Coach’s Award, Sr. Girls Basketball
Aidan Hawkins – MVP, Jr. Boys Basketball
Seth Roy – Most Improved, Jr. Boys Basketball
Stephen Kapellas – Coach’s Award, Sr. Boys Basketball
Devon Doolittle – Coach’s Award, Sr. Boys Basketball
Maddison Coleman - Coach’s Award, Jr. Girls Volleyball
Tiawna Galandy - Coach’s Award, Jr. Girls Volleyball
Sencia Lampman - Coach’s Award, Sr. Girls Volleyball
Aalia Rehman Coach’s Award, Sr. Girls Volleyball
Aidan Hawkins - Coach’s Award, Jr. Boys Volleyball
Jeffery Koiter - Coach’s Award, Jr. Boys Volleyball
Thomas Slater – MVP, Sr. Boys Volleyball
Kruze Ovenden – Coach’s Award, Sr. Boys Volleyball
Nick Bussi – MVP, Boys Hockey
Nick Fitzgerald & Matt VanVliet - Coach’s Award, Boys Hockey
Mathew VanVliet – Coach’s Award, Boys Hockey
Jade Weaver- MVP, Girls Hockey

Alissa Woods - Coach’s Award, Girls Ball Hockey
Riley Simpson - Coach’s Award, Girls Ball Hockey
Thomas Slater - Coach’s Award, Baseball
Meadow McCulligh - Coach’s Award, Girls’ Slo Pitch
Leslie Buck - Coach’s Award, Girls’ Slo Pitch
Jacobi Oskam – MVP, Badminton
Bruce Bryan – MVP, Badminton
Joshua Ferarra - Coach’s Award, Boys Soccer
Chloe De Roy – MVP, Girls Soccer
Sydney Vrbanac – Coach’s Award, Girls Soccer
Nick Bussi – MVP, Ultimate
Anita Bussi – Spirit Award, Ultimate
Grant Flagg - Outstanding Athlete, Track and Field
Bruce Bryan - Outstanding Athlete, Track and Field
Leslie Buck - Outstanding Athlete, Track and Field
Deanna Donnelly – Coach’s Award, Track and Field
 
Individual Awards
Jr Boys Athlete of the Year - Bruce Bryan
Jr Male Sportsperson of the Year - Jake Richard
Jr Girls Athlete of the Year - Chloe De Roy
Jr Female Sportsperson of the Year - Leslie Buck
Sr Boys Athlete of the Year - Nick Bussi
Sr Male Sportsperson of the Year - Nick Fitzgerald
Sr Girls Athlete of the Year - Sencia Lampman
Sr Female Sportsperson of the Year - Victoria Fraser