905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Jr. Boys Volleyball

Coach:  Ms. Wiersma & Mr. Frerotte

Tryouts for Jr. Boys volleyball team begins in September and is open to grade 9 & 10 Boys.    Teampractices will be announced.




Schedule:

Past MVP's: 

2018-19   Brayden Tuck
2017-18   Aidan Hawkins
2016-17   Aidan Hawkins & Jeffery Koiter
2015-16   Brady Young
2014-15   R.J. VanKralingen
2013-14   Sam Meleg
2012-13   Jacob Minor
2011-12   NA
2010-11   Chris Roome
2009-10   Matt Roy  
2008-09   Mitchell Kelba
2007-08   Alex McKInnon
2006-07   Jacki Li & Jamie Milbrandt
2005-06   Tyler Tanguay & Jamie Milbrandt
2004-05   Mike Fox
2003-04   Adam Wilson
2002-03   Mitchell Sager & Jon Young
2001-02   Joel Brennan


JR BOYS VOLLEYBALL team

2019 Roster:
Dylan Coers
Justin Coleman
Alex Duncan
Isaac DeWaard
Ian Leggett
Nolan Lubeck
Matteo Panunte
Cole Pelletier
Matthew Richardson
Noah Shoemaker
Roanin Smith
Kylan Szabo
Sam Tonelli
Brayden Tuck


  In the News:

Not your average Bears

Oct 23, 2020
Port High applauds athletic achievement


Following is the list of winners of team and school awards presented Wednesday night at Port Colborne High School’s 2012-13 sports banquet:

SCHOOL AWARDS

Female athlete of the year: Jazmin Kikkert-Labeau

Male athlete of the year: Matthew Roy

Junior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Lucas Clattenburg

Senior female sportsperson of the year: Abbey McPherson

Senior male sportsperson of the year: Kyle Wittmaier

Junior female sportsperson of the year: Taylor Fraser

Junior male sportsperson of the year: Eric Hang

TEAM AWARDS

Badminton: Connor Buchanan, Coaches Award

Baseball: Wesley Mann, MVP; Riley O’Hara, Coaches Award

Basketball, junior boys: Dylan Clattenburg, Dylan Balogh, Coaches Award

Basketball, senior boys: Stephen Toepp, MVP; Kyle Wittmaier, Coaches Award

Basketball, junior girls: Mae Lannan, MVP; Emily Gamble, Coaches Award

Basketball, senior girls: Kylie Edwards, MVP; Carly Johnson, Coaches Award

Cross-country: Noah DeRoy, most valuable runner

Football: Matthew Roy, MVP; Justin Romanyk, Coaches Award

Golf: Dave Schulz, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Brody Ostermaier, Coaches Award

Slo-pitch: Samantha Redmond, MVP

Soccer, boys: Matthew Roy, MVP; Ian McKinnon, Coaches Award

Soccer, girls: Paisley Boychuk, Katey Gelka, Coaches Award

Swimming: Haley Morrison, most valuable swimmer; Alison Benson, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Zack Piazza, most valuable competitors

Ultimate Frisbee: Mitchell Kelba, Collen Matthews, MVPs

Volleyball, junior boys: Jacob Miner, MVP; Emerson Smith, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Meghan Kapellas, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Sara Forbes, Coaches Award