905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Sr. Boys Basketball

Coach:   Mr. Grover

Tryouts for Sr. Boys Basketball team begins in September and is open grade 11 & 12 Boys. 


Schedule:

Previous MVP's:
2018-19  MIP: D. Culp    Coaches: M. Heaslip
2017-18   Mark Youngblut
2016-17   Stephen Kapellas & Devon Doolittle 
2015-16   Christopher Fairman & Ethan Scott
2014-15    Ryan Dendy
2013-14 -  Brandon Terdik
2012-13 -  Stephen Toepp
2011-12 -  Stephen Toepp
2010-11 -  Stephen Toepp
2009-10 -  Casey Benson
2008-09 -  Jacky Li
2007-08 -  Jacky Li
2006-07 -  Yusuf Al-Harazi
2005-06 -  Adrian Petrachenko
2004-05 -  Ryan Adams
2003-04 -  David Simpson
2002-03 -  J. Marshall, J. Rivers, B. Seabourne
2001-02 -  Pat Kennedy
2000-01 - 

 

sr b ball team

2018-19 Roster:
Joshua Bennett
Jake Bruno
Hunter Fraser
Aidan Hawkins
Mason Heaslip
Jack LaMarsh
Riley Lannan
Troy Nicholls
Seth Roy
Colton Weaver
Mark Yongblut


In the News:

Athletic Honours

Jun 14, 2018
Awards were handed out at our annual banquet

athletes of the yr

Port Colborne Athletic Awards 2017-2018

Golf:  MVP Aidan Hawkins
Jr. Boys Volleyball: MVP - Aidan Hawkins, Coaches Award- Colton Weaver
Sr. Boys Volleyball: MIP - Devon Doolittle,Coaches Award - Jake Richard
Jr. Girls Basketball: MVP -  Maddison Coleman
Sr. Girls Basketball: Coaches Award - Victoria Fraser & Jordyn Goins
Jr. Girls Volleyball: Coaches Award - Maddison Coleman, Amelia Townes, Meadow McCulligh
Sr. Girls Volleyball:  MVP - Victoria Faser, Coaches Award - Caitlin Campbell
Jr. Boys Basketball: MIP - Josh Bennett, Coaches Award - Geoff Jensen
Sr. Boys Basketball: MIP - Riley Lannan, Coaches Award - Mark Youngblut
Boys Hockey: MVP - Riley Lannan, Coaches Award - Owen Miller
Girls Hockey: MVP - Carly Ruscica, Coaches Award -  Laura Amon
Badminton: MVP - Jacobi Oskam Jen Kozelj
Girls Soccer: MVP's - Taryn Snider & Jordyn Goins, Coaches Award - Jacobi Oskam
Boys Soccer: MVP's - Dean Miller & Taylor Desmarais
Boys Softball: MVP - Seth Tonnelli, Coaches Award - Bryce Ruscica
Girls Slo-Pitch: MVP - Hailey McCulligh
Ultimate: MVP - Owen Miller & Ashley Campbell
Track & Field: MVP's - Bruce Bryan & Maddison Coleman, Coaches Award - Jake Richard & Jacobi Oskam


Award Male Female
Junior Sports Person of the Year:   Ben Brozovic & Taryn Snider
Senior Sports Person of the Year:   Jake Richard & Reaghan Mitchell
Junior Athlete of the Year:   Aidan Hawkins & Amelia Townes
Senior Athlete of the Year:   Devon Doolittle & Victoria Fraser

Blue Bear Award Deanna Donnelly