905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Cross Country

Coach:  Ms.Teal & Mr. Block

Description:
Cross Country is open to all dedicated male and female students from grade 9-12.  Training begins in September.    Practices take place on Tuesdays and Thursdays after school. 

Dates:
Zones - Oct 19th Fireman's Park
SOSSA- Oct 27th Fireman's Park
OFSAA in Nov.  - TBD

Practice - TBD 

Schedule:

Previous Years:

2023 Zone 3:
Aydan Smith 1st in individual
Jackson Tonnies 2nd in individual
Madison Lee 5th in individual
Sarah Smith 4th in individual
Sam Tonnies 4th in individual
Lucas denHollander 10th in individual

2022: Badger Invitational meet. The team put in strong performances in the Novice Boys, Junior Girls, and Senior Boys divisions. Highlights include Sam Tonnies placing 6th overall in the Senior Boys Division, Sarah Smith placing 27th in the Junior Girls Division, and the Port Colborne Senior Boys Team placing 9th overall. Great effort team!

2021: 
10 Runners advance to SOSSA.  Sam Tonnies and Kaylee Olm Place 2nd at Zones

2018: 9 Runners advance to SOSAA.  Midget Boys WIN zones and enter SOSSA as 2nd ranked team!  

Click here to see pictures from the 2011-2012 season



Past Coaches Award
2022-23  Sam Tonnies & Lucas denHollander
2021-22  Eva Wachel
2018-19  Preston Fraser & Danielle Adam
2012-13  Noah DeRoy
2011-12  Dan Burke & Shannen Weaver
2010-11  Shannen Weaver
2009-10  Ariel Grant
2007-08  Jaid Newstead
2002-03  Shauna Forsey

xc 2 xc 2b xc sr boys xc ethan xc emma xc tonnis xc ava xc sarah xc sr X c team at sossa xc race x country girls 2 x country boys x country girl x country boys on starting line x country girls 1 x country connor 2 x country connor athletes of the yr

2023 Team: 

Aydan Smith
Jackson Tonnies
Madison Lee
Sarah Smith
Eva Wachel
Ethan denHollander
Lucas denHollander
Matt Lee
Sam Tonnies

Cross Country News:

Not your average Bears

Oct 23, 2020
Port High applauds athletic achievement


Following is the list of winners of team and school awards presented Wednesday night at Port Colborne High School’s 2012-13 sports banquet:

SCHOOL AWARDS

Female athlete of the year: Jazmin Kikkert-Labeau

Male athlete of the year: Matthew Roy

Junior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Lucas Clattenburg

Senior female sportsperson of the year: Abbey McPherson

Senior male sportsperson of the year: Kyle Wittmaier

Junior female sportsperson of the year: Taylor Fraser

Junior male sportsperson of the year: Eric Hang

TEAM AWARDS

Badminton: Connor Buchanan, Coaches Award

Baseball: Wesley Mann, MVP; Riley O’Hara, Coaches Award

Basketball, junior boys: Dylan Clattenburg, Dylan Balogh, Coaches Award

Basketball, senior boys: Stephen Toepp, MVP; Kyle Wittmaier, Coaches Award

Basketball, junior girls: Mae Lannan, MVP; Emily Gamble, Coaches Award

Basketball, senior girls: Kylie Edwards, MVP; Carly Johnson, Coaches Award

Cross-country: Noah DeRoy, most valuable runner

Football: Matthew Roy, MVP; Justin Romanyk, Coaches Award

Golf: Dave Schulz, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Brody Ostermaier, Coaches Award

Slo-pitch: Samantha Redmond, MVP

Soccer, boys: Matthew Roy, MVP; Ian McKinnon, Coaches Award

Soccer, girls: Paisley Boychuk, Katey Gelka, Coaches Award

Swimming: Haley Morrison, most valuable swimmer; Alison Benson, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Zack Piazza, most valuable competitors

Ultimate Frisbee: Mitchell Kelba, Collen Matthews, MVPs

Volleyball, junior boys: Jacob Miner, MVP; Emerson Smith, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Meghan Kapellas, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Sara Forbes, Coaches Award