905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Ice Hockey

Coaches:  Mr. Coers

Overall Record:   4-3-0
Tryouts for varsity hockey team begin in November and are open to boys of all grades.    A team fee applies and must be paid prior to stepping on the ice.  Each player will receive a practice jersey and helmet sticker. Visit NRHSAA for schedule & Standings

2023 - 2024 Ice times at 3pm;
Friday Nov.  10th
Thursd
ay Nov. 16th
Thursday Nov. 23rd  Exh vs SJB   W 5-4
Dec. 1    (The Dr. Biz Tournament all day)
Thursday Dec. 7th vs. Centennial L 5-1
Friday Dec. 15th vs. Westlane W 5-1
Tues. Dec 19th at 2:30

Thu. Jan 11th  at 3pm
Friday Jan 12th at Laura Secord
Tuesday Jan 16th at ELC
Friday Jan 19th
Friday Feb 2nd
Thursday Feb. 8 at Brebeuf
Friday Feb 9th vs Thorold

Thursday Feb 22rd
Friday March 1st


Schedule:



Hockey News:

Not your average Bears

Oct 23, 2020
Port High applauds athletic achievement


Following is the list of winners of team and school awards presented Wednesday night at Port Colborne High School’s 2012-13 sports banquet:

SCHOOL AWARDS

Female athlete of the year: Jazmin Kikkert-Labeau

Male athlete of the year: Matthew Roy

Junior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Lucas Clattenburg

Senior female sportsperson of the year: Abbey McPherson

Senior male sportsperson of the year: Kyle Wittmaier

Junior female sportsperson of the year: Taylor Fraser

Junior male sportsperson of the year: Eric Hang

TEAM AWARDS

Badminton: Connor Buchanan, Coaches Award

Baseball: Wesley Mann, MVP; Riley O’Hara, Coaches Award

Basketball, junior boys: Dylan Clattenburg, Dylan Balogh, Coaches Award

Basketball, senior boys: Stephen Toepp, MVP; Kyle Wittmaier, Coaches Award

Basketball, junior girls: Mae Lannan, MVP; Emily Gamble, Coaches Award

Basketball, senior girls: Kylie Edwards, MVP; Carly Johnson, Coaches Award

Cross-country: Noah DeRoy, most valuable runner

Football: Matthew Roy, MVP; Justin Romanyk, Coaches Award

Golf: Dave Schulz, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Brody Ostermaier, Coaches Award

Slo-pitch: Samantha Redmond, MVP

Soccer, boys: Matthew Roy, MVP; Ian McKinnon, Coaches Award

Soccer, girls: Paisley Boychuk, Katey Gelka, Coaches Award

Swimming: Haley Morrison, most valuable swimmer; Alison Benson, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Zack Piazza, most valuable competitors

Ultimate Frisbee: Mitchell Kelba, Collen Matthews, MVPs

Volleyball, junior boys: Jacob Miner, MVP; Emerson Smith, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Meghan Kapellas, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Sara Forbes, Coaches Award
Team

2023 - 2024 Roster

   #      Name    Pos     Grade 
91  Will Laur  10
24  Sawyer Kerrigan F 11
4 Braeden Kish (A) D 12 
1 Kobe Gravelle G  9
22  Dan Krueger (A) D 11
11 Wylde Winger  11 
18 Kalan Napper 11
34  Aidan Smith F  9
James Flagg (C) D 12
30 Ethan Miller G 12
3 Caiden Hardy  12
17  Alex Gillespie F 10
12  Connor Claire F 11
Teagan Arsenault
Jackson Montgomery    F 10
14  Cohen Labre D 10

Past MVP's
2022-2023  Cole Pelletier
2021-2022 Owen White 
2019-2020  Sam Tonelli
2018-2019  Connor Pelletier
2017-2018  Riley Lannan
2016-2017 Nick Bussi
2015-2016 Joe Busilli
2014-2015  Ryley Boisvenue
 2013-14  Jacob Roy
 2012-13  Ryley Boisvenue
2011-12  Owen Bellhumeur
2010-11  Chanze Thomas
2009-10  Jamie Chase
2008-09 
2007-08
2006-07  Kevin Hodgkins
2005-06  Kris Dobrint
2004-05  Ryan Oskam
2003-04  Brendan Suess
2002-03  Darryl & Brendan Suess

Rookie of the Year
2022-2023  -
Kalan Napper
2021-2022  -
Braiden Kish
2019-2020 -
Owen Caldwell
2018-19
- Nolan Lubeck

Past All-Stars
2014 - Jacob Roy, Ryley Boisvenue, Brayden Tworyczuk, Troy Terreberry

2015 - Ryley Boisvenue, Zack Piazza, Owen Benner

Championships
2019, 2022