905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Jr. Boys Basketball

Coach:  Mr. Romeo

Tryouts for Jr. Boys Basketball team begins in October and is open grade 9 & 10 Boys. 



 

Previous MVP's:
2022-23   Matt Williams
2021-22   Jake Graham
2018-19   Brayden Tuck
2017-18   Geoff Jensen
2016-17   Aidan Hawkins
2015-16   Mitchell Sider
2014-15   NA
2013-14 -  Ethan Scott
2012-13 -  L. Clattenburg & D. Balogh
2011-12 -  Chris Roome & Brandon Terdik
2010-11 -  Jordan Merzanis
2009-10 -  Zack Kennedy
2008-09 -  Stephen Toepp
2007-08 -  Cory Cunningham
2006-07 -  Casey Benson
2005-06 -  Tyler Tanguay 
2004-05 -  Cory Flintoff 
2003-04 -  Andy Sciliberto
2002-03 -  Adam Wilson
2001-02 -  Ryan Adams

jr b b ball

2023-24 Roster:

Taylor Kerr
Robbie Morvan
Boston Hallihan
Jaxsen Conrad
Hayden Royer
Mathew Agius
Braiden Schooley
Kaiden Emburgh
Porter Burella
Alex Colangelo
Michael Grennier
Lauchlan Dawn
Dhillyn Richardson

 


In the News:

Not your average Bears

Oct 23, 2020
Port High applauds athletic achievement


Following is the list of winners of team and school awards presented Wednesday night at Port Colborne High School’s 2012-13 sports banquet:

SCHOOL AWARDS

Female athlete of the year: Jazmin Kikkert-Labeau

Male athlete of the year: Matthew Roy

Junior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Lucas Clattenburg

Senior female sportsperson of the year: Abbey McPherson

Senior male sportsperson of the year: Kyle Wittmaier

Junior female sportsperson of the year: Taylor Fraser

Junior male sportsperson of the year: Eric Hang

TEAM AWARDS

Badminton: Connor Buchanan, Coaches Award

Baseball: Wesley Mann, MVP; Riley O’Hara, Coaches Award

Basketball, junior boys: Dylan Clattenburg, Dylan Balogh, Coaches Award

Basketball, senior boys: Stephen Toepp, MVP; Kyle Wittmaier, Coaches Award

Basketball, junior girls: Mae Lannan, MVP; Emily Gamble, Coaches Award

Basketball, senior girls: Kylie Edwards, MVP; Carly Johnson, Coaches Award

Cross-country: Noah DeRoy, most valuable runner

Football: Matthew Roy, MVP; Justin Romanyk, Coaches Award

Golf: Dave Schulz, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Brody Ostermaier, Coaches Award

Slo-pitch: Samantha Redmond, MVP

Soccer, boys: Matthew Roy, MVP; Ian McKinnon, Coaches Award

Soccer, girls: Paisley Boychuk, Katey Gelka, Coaches Award

Swimming: Haley Morrison, most valuable swimmer; Alison Benson, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Zack Piazza, most valuable competitors

Ultimate Frisbee: Mitchell Kelba, Collen Matthews, MVPs

Volleyball, junior boys: Jacob Miner, MVP; Emerson Smith, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Meghan Kapellas, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Sara Forbes, Coaches Award