905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Jr. Boys Basketball

Coach:  Mr. Romeo

Tryouts for Jr. Boys Basketball team begins in October and is open grade 9 & 10 Boys. 



 

Previous MVP's:
2022-23   Matt Williams
2021-22   Jake Graham
2018-19   Brayden Tuck
2017-18   Geoff Jensen
2016-17   Aidan Hawkins
2015-16   Mitchell Sider
2014-15   NA
2013-14 -  Ethan Scott
2012-13 -  L. Clattenburg & D. Balogh
2011-12 -  Chris Roome & Brandon Terdik
2010-11 -  Jordan Merzanis
2009-10 -  Zack Kennedy
2008-09 -  Stephen Toepp
2007-08 -  Cory Cunningham
2006-07 -  Casey Benson
2005-06 -  Tyler Tanguay 
2004-05 -  Cory Flintoff 
2003-04 -  Andy Sciliberto
2002-03 -  Adam Wilson
2001-02 -  Ryan Adams

jr b b ball

2023-24 Roster:

Taylor Kerr
Robbie Morvan
Boston Hallihan
Jaxsen Conrad
Hayden Royer
Mathew Agius
Braiden Schooley
Kaiden Emburgh
Porter Burella
Alex Colangelo
Michael Grennier
Lauchlan Dawn
Dhillyn Richardson

 


In the News:

Port High honours 2015-16 athletes of the year

Oct 23, 2020
Team MVP & Coaches awards handed out also

athletes of the yr

So much for hibernation. There were Blue Bear sightings aplenty in the winners circle when Port Colborne High School celebrated the end to 2015-16 athletic season.

School and team awards were presented at an assembly, and student athletes also got together for a barbecue.

SCHOOL AWARDS

Athlete of the year, senior boys: Ryan Dendy

Athlete of the year, senior girls: Madison McAvoy

Athlete of the year, junior boys: Jake Richard

Athlete of the year, junior girls: Allyce Andrews

Sportsperson of the year, senior boys: Eric Hang

Sportsperson of the year, senior girls: Sencia Lampman

Sportsperson of the year, junior boys: Bruce Bryan

Sportsperson of the year, junior girls: Jennifer Kozelj

Blue Bear Award: Hollie Sonnenberg

TEAM AWARDS

Badminton: Bruce Bryan, Victoria Fraser, Coaches Award

Basketball, senior boys: Christopher Fairman, Ethan Scott, MVPs

Basketball, senior girls: Meghan Kapellas, Mae Lannon, Madison McAvoy, Coaches Award

Basketball, junior boys: Mitchell Sider, Mark Youngblut, Coaches Award

Basketball, junior girls: Jennifer Kozelj, Sydney Vrbanac, MVPs

Cross country: Flynn Thorton, most improved; Dean Miller, most dedicated

Hockey, boys: Joe Bucilli, MVP

Soccer, boys: Connor Buchanan, Dakota Marko, MVPs

Soccer, girls: Jennifer Kozelj, MVP; Meghan Kapellas, Coaches Award

Softball, girls: Alexandra Campbell, Madison McCulligh, MVPs

Tennis: Carl Booker, Laryn Youngblut, Coaches Award

Track and field: Ryan Dendy, MVP

Ultimate: Eric Hang, Zack Piazza, Coaches Award

Volleyball, senior boys: Jacob Minor, MVP; Ryan Dendy, Tye Miller, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Lydia Rehman, MVP; Madison McAvoy, Coaches Award

Volleyball, junior boys: Brady Young, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Allyce Andrews, MVP

BFranke@postmedia.com