905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Jr. Girls Volleyball

Coach:  Mr. Buri 
Tryouts for Jr. Girls volleyball team begins in October and is open grade 9 & 10 Girls. 



Schedule:

Previous MVP Winners:
2022-23 -  Ava deWaard
2021-22 -  Emma Graves
2018-19 -  Tatym Wagner
2017-18 -  M. Coleman, A. Townes, M. McCulligh
2014-15 -  
2013-14 -  Meghan Chamberlain
2012-13 -  Meghan Kapellas
2011-12 -  Emily Chaytor
2010-11 -  Emily Chaytor
2009-10 -  Alex Hilborn
2008-09 -  Emily Cole
2007-08 -  Kathleen MacIntosh
2006-07 -  Lindsay Walker
2005-06 -  Emily Wikston
2004-05 -  Allana Weaver
2003-04 -  Jessica Dagenais
2002-03 -  Jessica Jordan & Dana Minor
2001-02 -  Lindsay Demchuk

jr girls v ball team

2023-24 Roster:

Lauren Bodner
Faith Dyck
Anouk Echlin
Bella Eggleton
Madelyn Goulding
Aurora Kadwell
Clarissa Kadwell
Cassadie Kadwell
Katryna Lacharity
Kate Kolbinson
Madison Lee
Haley Mous
Madilyn Puchalski
Karina Rozic
Willow Winger

 
 

In the News:

Not your average Bears

Oct 23, 2020
Port High applauds athletic achievement


Following is the list of winners of team and school awards presented Wednesday night at Port Colborne High School’s 2012-13 sports banquet:

SCHOOL AWARDS

Female athlete of the year: Jazmin Kikkert-Labeau

Male athlete of the year: Matthew Roy

Junior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Lucas Clattenburg

Senior female sportsperson of the year: Abbey McPherson

Senior male sportsperson of the year: Kyle Wittmaier

Junior female sportsperson of the year: Taylor Fraser

Junior male sportsperson of the year: Eric Hang

TEAM AWARDS

Badminton: Connor Buchanan, Coaches Award

Baseball: Wesley Mann, MVP; Riley O’Hara, Coaches Award

Basketball, junior boys: Dylan Clattenburg, Dylan Balogh, Coaches Award

Basketball, senior boys: Stephen Toepp, MVP; Kyle Wittmaier, Coaches Award

Basketball, junior girls: Mae Lannan, MVP; Emily Gamble, Coaches Award

Basketball, senior girls: Kylie Edwards, MVP; Carly Johnson, Coaches Award

Cross-country: Noah DeRoy, most valuable runner

Football: Matthew Roy, MVP; Justin Romanyk, Coaches Award

Golf: Dave Schulz, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Brody Ostermaier, Coaches Award

Slo-pitch: Samantha Redmond, MVP

Soccer, boys: Matthew Roy, MVP; Ian McKinnon, Coaches Award

Soccer, girls: Paisley Boychuk, Katey Gelka, Coaches Award

Swimming: Haley Morrison, most valuable swimmer; Alison Benson, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Zack Piazza, most valuable competitors

Ultimate Frisbee: Mitchell Kelba, Collen Matthews, MVPs

Volleyball, junior boys: Jacob Miner, MVP; Emerson Smith, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Meghan Kapellas, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Sara Forbes, Coaches Award