905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Sr. Boys Volleyball

Coach:  Ms.Spink

Tryouts for Sr. Boys volleyball team begins in September and is open grade 11 & 12 boys. 


Upcoming Schedule:


Past MVP's:
2022-23   Roanin Smith & Logan Dickie
2021-22   Matteo Panunte
2018-19   Bruce Bryan
2017-18   Devon Doolittle
2016-17   Thomas Slater
2015-16   Jacob Minor
2014-15   Jacob Minor
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
2009-10
2008-09
2007-08   Tyler Shaubel
2006-07   J & A Petrachenko
2005-06
2004-05   
2003-04   Jon Young
2002-03   Jon Young
2001-02   Sam Plett

Past All-Stars
2014 - Jacob Minor
sr boys v ball

2023 Roster:

Dylan Gagnon
Logan Dickie
Alex McNay
Lucas denHollander
Ethan Millar
Brandon Loyst
Zander Haywood
Kylan Szabo
Carlos Yang
Hayden Braet
Anestin Yim
Rowan Donmoyer
Caiden Hardy
Owen Zavitz


News:

Not your average Bears

Oct 23, 2020
Port High applauds athletic achievement


Following is the list of winners of team and school awards presented Wednesday night at Port Colborne High School’s 2012-13 sports banquet:

SCHOOL AWARDS

Female athlete of the year: Jazmin Kikkert-Labeau

Male athlete of the year: Matthew Roy

Junior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Lucas Clattenburg

Senior female sportsperson of the year: Abbey McPherson

Senior male sportsperson of the year: Kyle Wittmaier

Junior female sportsperson of the year: Taylor Fraser

Junior male sportsperson of the year: Eric Hang

TEAM AWARDS

Badminton: Connor Buchanan, Coaches Award

Baseball: Wesley Mann, MVP; Riley O’Hara, Coaches Award

Basketball, junior boys: Dylan Clattenburg, Dylan Balogh, Coaches Award

Basketball, senior boys: Stephen Toepp, MVP; Kyle Wittmaier, Coaches Award

Basketball, junior girls: Mae Lannan, MVP; Emily Gamble, Coaches Award

Basketball, senior girls: Kylie Edwards, MVP; Carly Johnson, Coaches Award

Cross-country: Noah DeRoy, most valuable runner

Football: Matthew Roy, MVP; Justin Romanyk, Coaches Award

Golf: Dave Schulz, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Brody Ostermaier, Coaches Award

Slo-pitch: Samantha Redmond, MVP

Soccer, boys: Matthew Roy, MVP; Ian McKinnon, Coaches Award

Soccer, girls: Paisley Boychuk, Katey Gelka, Coaches Award

Swimming: Haley Morrison, most valuable swimmer; Alison Benson, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Zack Piazza, most valuable competitors

Ultimate Frisbee: Mitchell Kelba, Collen Matthews, MVPs

Volleyball, junior boys: Jacob Miner, MVP; Emerson Smith, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Meghan Kapellas, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Sara Forbes, Coaches Award