905-835-1186 211 Elgin St, Port Colborne, ON L3K 3K4

Sr. Girls Volleyball

Coach:  Mr. Frerotte & Mr. MacGregor

Tryouts for Sr. Girls volleyball team begins in October and is open grade 11 & 12 girls. 


Schedule:

Past MVP's:
2019 - Maddie Coleman
2018 - Victoria Fraser
2017 - Victoria Fraser
2016 - Sencia Lampman & Aalia Rehmen
2015 - Lydia Rehmen & Maddie McAvoy
2014 - Lynsey Bird & Taylor Chiomey
2013 - Emily Chaytor & Sara Burd
2012 - Sara Forbes
2011 - Lindsey Riedke
2010 - Emily Cole
2009 - Rachel McPherson
2008 - Courtney LeGood
2007 - Emily Wikston
2006 - Jaid Newstead & Sara Norman
2005 - George-Ann Flintoff & Robyn Toepp
2004 - Dana Minor
2003 - Dana Minor
2002 - Jamie Sider & Jordan Arcaro
2001 - Sophie Bull

sr girls v ball

2019-20 Roster:
Maddie Coleman
Delaney Talbot
Hailey McCulligh
Meadow McCulligh
Ilean Rowe
Amelia Townes
Mckalah Owens
Parker Lampman
Caitlin Campbell
Alyssa Saliba
Taryn Snider
Riley Simpson
Ally Grenier


In the News:

Athletes honoured

Oct 23, 2020
PCHS celebrates athletic achievement with annual awards night

Nick Bussi, front row, from left, David Schulz, Ryan Dendy, Meghan Kapellas; back row, Paisley Boychuk, Hollie Sonnenberg, Austin Graham and Ashley Campbell won the top awards at Port High's 2014-15 athletic banquet Thursday night in Port Colborne. BERND FRANKE/Tribune Staff


The following are the school and team awards presented at the 2014-15 Port Colborne High School athletic banquet Thursday night in Port Colborne.

Sportsperson of the year awards honour students who are dedicated “to being Blue Bears,” either on the field as players or on the sidelines as volunteers.

“They represent Port High in the best possible way,” Andrew Longley, athletic department head, said.

Also singled out for special recognition were members of the track and field team that advanced past the zone level.

SCHOOL AWARDS

Senior male athlete of the year: Ryan Dendy

Senior female athlete of the year: Meghan Kapellas

Junior male athlete of the year: Nick Bussi

Junior female athlete of the year: Ashley Campbell

Senior sportsperson of the year, male: David Schulz

Senior sportsperson of the year, female: Paisley Boychuk

Junior sportsperson of the year, male: Austin Graham

Junior sportsperson of the year, female: Hollie Sonnenberg

TEAM AWARDS

Badminton: Ashely Campbell, MVP; Sam Meleg, most dedicated

Baseball, boys: Russell James, MVP; Mark Youngblut, Coaches Award

Basketball, senior boys: Ryan Dendy, Coaches Award

Basketball, junior boys: Zack Woolmer, Coaches Award

Basketball, senior girls: Emily Johnson, Meghan Kapellas, Nicole VanNatter, Coaches Award

Basketball, junior girls: Allyce Andrews, MVP; Hollie Sonnenberg, Coaches Award

Cross-country: Stephen Kapellas, most dedicated

Golf: Ethan Scott, Coaches Award

Hockey, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Owen Benner, Coaches Award

Slo-pitch: Meghan Kapellas, MVP; Madison McCulligh, Coaches Award

Soccer, boys: Ryley Boisvenue, MVP; Kyle Riedke, Coaches Award

Soccer, girls: Christie Boychuk, MVP; Mackenzie Panunte, most dedicated

Tennis: Justin Doolittle, Coaches Award

Track and field: Lucas Clattenburg, Nicole VanNatter, MVPs; Allyce Andrews, most dedicated

Ultimate: Ashley Gillespie, Eric Hang, MVPs

Volleyball, senior boys: Jacob Miner, Coaches Award

Volleyball, junior boys: R.J. VanKralingen, Coaches Award

Volleyball, senior girls: Lynsey Bird, MVP; Taylor Chiomey, Coaches Award

Volleyball, junior girls: Ashley Campbell, MVP; Aalia Rehman, Coaches Award

TRACK AND FIELD QUALIFIERS

Ontario Federation of School Athletic Association: Lucas Clattenburg, discus; Nicole VanNatter, discus

Regionals: Nicole VanNatter, 1st place, discus; Lucas Clattenburg, 4th place, discus

Southern Ontario Secondary Schools Association: Nicole VanNatter, 2nd place, discus; Lucas Clattenburg, 2nd place, discus; 3rd place, shot put; Sencia Lampman, 3rd place, discus; 5th place, shot put